• História základnej školy

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia vyvrcholila snaha o vybudovanie novej školy. V roku 1962 rada MNV a správa JRD v Hrani určila pre novostavbu miesto výstavby. Prijal sa projekt šesťtriednej školy s dvomi bytovými jednotkami. Pozemné stavby v Trebišove prevzali stavenisko 1. marca 1965 a 18. mája v tomto roku začali prvý výkop. Po rýchlej výstavbe bola dňa 16. augusta 1966 prevedená kolaudácia. Napojením budovy na elektrický prúd dňa 22. septembra 1966 výstavba školy skončila.

Novodobá história našej školy sa začala písať dňa 1. septembra 1966. V tento deň začal školský rok zrazom žiakov, učiteľov a rodičov v kultúrnom dome, kde 39 nových prvákov privítali pionieri kyticami. 2. septembra boli prevezené stoly a stoličky zo ZDŠ vo Veľkom Horeši, zariadili sa nimi učebne a 3. septembra 1966 sa mohlo začať riadne vyučovanie.

Riaditeľom vtedajšej ZDŠ pre 1.až 5. ročník bol Tibor Aureswald. Ďalšími pedagogickými pracovníkmi boli: M. Matuchová, T. Aureswaldová, H. Kerekešová, K. Czilliová, F. Czilli. Funkciu školníka – údržbára vykonával M. Lasek a upratovačkou bola A. Rešetárová. V tomto roku navštevovalo školu 190 žiakov.

Postupne na škole pôsobili títo pedagogickí pracovníci:

M. Volfová, H. Košlábová, L. Matúš, A. Kmeť, H. Zubaľová, H. Berkyová, Juhasová, Molitorisová, L.Toderová, D. Mihalčiková, Paľovčíková, Račkovská, Vargová, Princíková, V. Marošníková, Šimková, D. Papáková, M. Hrubovská, Gajanová, Vyšňovská, E. Bojková, A. Naď, A. Príhodová, D. Horosová, N. Kišová, D. Seligová, A. Tomková, L.Kaššaiová, B. Jurošová, A. Naďová, D. Domaracká, I. Schnellyová.

Prevádzkovými pracovníkmi boli:

J. Kostrub, Naďová, Tatarka, J. Harčarová, M. Girmanová, M. Pustai, Tomko-Kralo, T. Farkašová, F. Farkaš, Ľ. Molitoris, I. Farkaš, J. Fajdel, M. Michalčík, V. Varga, S. Girman, J. Pastýr, P. Pliščák, R. Lukáčová,  M.Naď, J. Barnová.

Vo funkcii riaditeľa pracovali:

T. Aureswald, F. Czilli, K. Czilliová, E. Bojková, Mgr.A. Naďová.

Dôležitým medzníkom v histórii školy bol školský rok 2005/2006, keď došlo k zlúčeniu základnej a materskej školy do jedného právneho subjektu Základná škola s materskou školou v Hrani.
          Od tohto roku na škole pracovali aj dve ekonomické pracovníčky : E. Tomková a v súčastnosti  A. Filtešová.